czyli Powrót do Normalności. Usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi w formie zespołów leczenia środowiskowego.
RPLD.09.02.02-10-B009/20
Centrum Medyczne Szpital Świętej Rodziny Sp. z o.o. w partnerstwie z Fundacją Edukacji Kardiologicznej w Europie Środkowej i Wschodniej CARDICA realizuje projekt pn.: ,,Życie po COVIDZIE – czyli Powrót do Normalności. Usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi w formie zespołów leczenia środowiskowego.”
Celem projektu jest poprawa dostępu do usług zdrowotnych dla 120 osób, które przechorowały COVID-19, a u których nadal występują zaburzenia psychiczne - poprzez objęcie ich opieką przez Zespół Leczenia Środowiskowego.
Projekt jest realizowany w partnerstwie: Lider projektu - Centrum Medyczne Szpital św. Rodziny sp. z o. o. oraz Partner projektu - Fundacja Cardica (Foundation for Cardiological Education in Central and Eastern Europe CARDICA). Uczestnicy projektu są podzieleni na cztery trzydziestoosobowe grupy. Wsparcie w projekcie dla jednej grupy trwa przez okres 6 miesięcy.
Okres udziału w projekcie jednego uczestnika również wynosi 6 miesięcy.
Uczestnikami projektu są mieszkańcy Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (miasto Łódź, powiat brzeziński, powiat łódzki wschodni, powiat pabianicki, powiat zgierski). W ramach projektu bardzo duży nacisk jest położony na indywidualizację wsparcia, tak żeby jego zakres w jak największym stopniu był dostosowany do potrzeb poszczególnych osób. Pozwala to na profilowanie wsparcia i zwiększenie jego skuteczności. Projekt w bezpośredni sposób przyczynia się do realizacji celu szczegółowego RPO WŁ na lata 2014-2020 tj.: poprawy dostępu do realizowanych w regionie usług zdrowotnych ograniczających ubóstwo i wykluczenie społeczne.
Ww. stany chorobowe muszą być potwierdzone w momencie rekrutacji, przez lekarza psychiatrę. Osoba może posiadać zaświadczenie, jeśli już jest pod opieką poradni psychiatrycznej.
W przypadku większego niż planowane zainteresowania- zostanie utworzona lista rezerwowa.
Sposób rekrutacji do projektu umożliwia przystąpienie do niej osób z niepełnosprawnościami poprzez m.in.: udostępnienie formularzy zgłoszeniowych i niezbędnych dokumentów na stronie internetowej oraz w Biurze projektu, co umożliwi ich pobranie, wypełnienie oraz przesłanie pocztą, kurierem lub za pośrednictwem osoby upoważnionej.
Życie po COVIDZIE
Zapraszamy pacjentów, którzy minimum cztery tygodnie temu przechorowali COVID-19 oraz występują u nich takie zaburzenia psychiczne jak: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia funkcji poznawczych, zespół stresu pourazowego - "zamglony umysł", zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia snu.
W ramach projektu pacjent będzie miał zapewnione przez 6 miesięcy:
Działania projektowe realizowane zostaną w ramach następujących zadań:
1. Usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi w formie zespołów leczenia środowiskowego.
2. Turnusy rehabilitacyjne w trybie oddział dzienny.
3. Zajęcia grupowe oraz zajęcia edukacyjne w Centrum Medycznym.
Kryteria rekrutacji:
1. Wiek pacjenta – ukończony 18 rok życia;
2. Czas po przechorowaniu COVID 19 - minimum 4 tygodnie;
3. Występowanie zaburzeń psychicznych takich jak:
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia nerwicowe,
- zaburzenia funkcji poznawczych,
- zespół stresu pourazowego,
- "zamglony umysł",
- zaburzenia adaptacyjne,
- zaburzenia snu;
4. Zamieszkanie na terenie Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego;
5. Niekorzystanie z tego samego typu wsparcia w innych projektach współfinansowanych z EFS w ramach RPOWŁ2014-20.
Kryteriami premiującymi są wskazania do rehabilitacji kardiologicznej i pulmonologiczne.
Uwaga:
Okres realizacji projektu: 1 czerwca 2021 r. - 31 maja 2023 r.
Zgłoszenie się do projektu nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do projektu. O udziale decyduje postępowanie kwalifikacyjne wg kryteriów określonych w regulaminie.
Kontakt:
Centrum Medyczne Szpital Świętej Rodziny w Łodzi, ul. Wigury 19, 90-302