Terapia manualna wg standardów IFOMPTpolegająca na wykorzystaniu odpowiednich chwytów i mobilizacji, stosowanie specjalistycznych technik diagnostyczno - lecznicze nakierowanych na wykrywanie i leczenie zaburzeń w obrębie stawów, więzadeł, mięśni oraz wzorców postawy, wzorców ruchowych i oddechowych. Terapię manualną zaleca się najczęściej w następujących zaburzeniach czynności narządu ruchu:
- zmniejszenie/ograniczenie zakresu ruchu (np. na tle zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub urazowych)
- tzw. zablokowanie stawowe związane z dolegliwościami bólowymi w trakcie ruchu lub/i w spoczynku oraz zmienionym oporem stawowo-tkankowym pod koniec zakresu ruchu
- w stanach nieprawidłowego „ustawienia” stawu
- w dysfunkcjach mięśniowych i powięziowych
- w zaburzeniach postawy ciała
Cyriax
to metoda skupiająca się na dokładnej diagnostyce oraz leczeniu zachowawczym tkanek miękkich narządu ruchu. Najważniejsze w terapii jest postawienie właściwej diagnozy. Stosuje się głęboki masaż poprzeczny uszkodzonej tkanki, mobilizacje, manipulacje, trakcje i rozciąganie torebki stawowej.
PNF
podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją którą chory potrzebuje. Koncepcja postrzegająca chorego holistycznie. PNF wykorzystuje w terapii najsprawniejsze rejony ciała do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych, bądź uszkodzonych. Istotą metody PNF jest maksymalne pobudzenie ekster- i proprioreceptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej, w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym.
McKenzie
to ćwiczenia kręgosłupa, które pozwolą nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości bólowych, lecz także usuną przyczyny bólu, a tym samym zapobiegną jego ponownemu rozwojowi. Metoda McKenziego polega na diagnozie przyczyny bólu, a następnie wykonywaniu ćwiczeń, które ten ból wyeliminują.
Kinesiotaping czyli plastrowani dynamiczne
metoda terapeutyczna polegająca ma oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Zabieg wykonywany jest przez fizjoterapeutę, który ukończył specjalistyczny kurs oraz posiada szeroką wiedzę o anatomii i funkcjonowaniu ciała człowieka. W zależności od celu jaki terapeuta chce osiągnąć, może wykorzystać jedną z sześciu technik aplikacji plastrów. Różnią się one sposobem cięcia plastra, jego naciągnięciem oraz rozciągnięciem powierzchni skóry.